Avrupa’nın Ortasında Doğaya Doymak Bled & Ljubljana

Lübliyana mı Lujubliyana mı diye herkes gibi zorlana zorlana sonunda buldum doğru okunuşu: Lubliyana imiş efendim. 2016’da Avrupa’nın en yeşil başkenti seçilen bu şehir huzur dolu. Zaman yaratıp bu güzel şehrin yanına, günübirlik bir de Bled gezisini eklerseniz; kaymaklı ekmek kadayıfı tabiri gerçekleşmiş oluyor benden söylemesi. Büyüleyici bir geziye hazır olun…

 

Ülke: Slovenya

Başkent: Ljbljana

Para Birimi: Euro

Dil: Slovence (İngilizce günlük hayat için gayet yeterli)

Gezi İçin En Uygun Mevsim: Nisan-Mayıs & Ekim-Kasım

Ortalama Uçuş Süresi: Yaklaşık 2,5 Saat

Türkiye ile Saat Farkı: Türkiye’den 1 saat geride

Mutlaka Yapın: Metelkova’ya akşam gidin, ürperin normaldir ama korkmayın sorun yok 🙂 Ayrıca en azından günübirlik olarak Bled’e gidin. Bled’siz bu gezi yarım kalacaktır benden söylemesi.

 

Oldum olası Paris, Londra gibi popülaritesi yüksek olan şehirler beni çekmedi. Önyargılı olduğumun farkındayım

, gittiğimde değişebilecek düşüncelerim de var belki ama hiç bugüne kadar “Paris’e ucuz bilet var mı dur bir bakayım” gibi bir şey geçmedi aklımdan. Bunun yerine hep daha az bilinen, merak edilen, herkesin ilgisini çekmeyen yerler çekiyor ilgimi. Ljubljana’ya gitme kararını da bu şekilde verdim. Devam eden Schengen vizemi nerede değerlendirsem diye düşünürken rastladım ve tereddütsüz aldım biletimi Ljubljana’ya.

Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için 3 seçenek var: Birincisi 4

Buy Kamagra UK

,5€ vererek bineceğiniz shuttle. Saatleri biraz seyrek, iniş saatinize uygunsa tercih edebilirsiniz. Merkeze yürüyerek 10 dakika mesafedeki otobüs istasyonunda indiriyor. İkinci seçenek 9€’luk minibüs shuttle. Ben bunu kullandım. Üstelik taksi gibi nereye isterseniz oraya bırakıyor. Üçüncü seçenek ise taksi. 30-40€ civarında tutuyor ve diğer iki seçenekten daha hızlı ulaşmış oluyorsunuz.

 

İlk İzlenim

Bled’e nasıl gidilir?

 

Bled’de neler yapılır?

 

 

Ljubljana neler yapılır?

Preseren Meydanı

 

 

Ejderhalı Köprü

 

Metelkova

Ljubljana Kalesi

Park Tivoli

Ljubljana Pazarı

Burada Kalın – Buralarda Tadın

 

 

 

 

 

paylaş:

Leave A Comment