Odessa: Ihlamur Kokulu Şehir

Farklı kültürleri tatmayı seviyorum. Bulunduğumuz coğrafya, çok uzaklara gitmeden farklı kültürler tatmaya olanak verecek güzellikte. Haziran’da bir hafta sonumu vize derdi olmayan bir yerde geçirmek istedim ve Odessa’nın yolunu tuttum. Gidiş tarihimle ilgili olacak, şehrin her yerinde buram buram ıhlamur kokuları eşlik etti bana 2 gün boyunca.

 

Künye

Ülke: Ukrayna

Başkent: Kiev

Para Birimi: Ukrayna Grivnası (UAH) 1 TL = 8,61 UAH   (Haziran 2016)

Dil: Ukraynaca, Rusça (İngilizce günlük hayat için kesinlikle yeterli değildir. Ukraynaca da eski Sovyet Toplumları arasında “köylü dili” şeklinde adlandırıldığından ağırlıklı olarak Rusça kullanılmaktadır.)

Gezi İçin En Uygun Mevsim: Mayıs – Eylül arası şehrin tadına daha iyi varabileceğiniz aralıktır, kışlar sert geçmektedir.

Ortalama Uçuş Süresi: 1 Saat 15 Dakika

Türkiye ile Saat Farkı: Saat farkı yok.

Mutlaka Yapın: Şehrin 60 km. kadar dışında bulunan Katakomb’lara gidin

, Vladimir’i bulup rehberliğinde şaşırmaya hazır olun 🙂 Şehrin güney batısındaki evcil hayvan pazarında bagajda satılan sevimli hayvanları ve antika pazarında Sovyet tarzını görün. Kumanets Restaurant’a gidip yerel lezzetleri, özellikle Vareniki’nin tadın. Ben kapalı olduğu için gidemedim ama siz tarihi Konyak Fabrikası’na gidebilir hem gezip hem de tadım yapabilirsiniz.

 

Aman DİKKAT: Ülkede sadece İngilizce ile yol almak gerçekten zorluyor. Günlük hayatta zorlanmamak için az da olsa Rusça bilmeniz ya da Rusça bilen biriyle gezmeniz şart. Yoksa benim gibi duvarlara toslar

, şehrin tam anlamıyla tadını çıkartamazsınız. Bir şeyler hep eksik kalıyor bu şehirde Rusça’sız. İngilizce bilen bir taksiciye denk gelirseniz fazla para vermekten çekinmeyin. Vereceğiniz 100-200 UAH ile gezinizi daha güzel hale çevirebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine mutlaka taksiyle gidin ve kesinlikle 150 UAH üzerinde vermeyin. Ben giderken 100 UAH dönerken ise 70 UAH’a kullandım taksiyi. 300-400 UAH’tan kapıyı açarlar

buy-kamagra-oral-jellies.com

, kesinlikle 100 diye ısrar edin.

 

İlk İzlenim

 

 

Odessa’da neler yapılır?

Katakomb

 

 

Opera Binası

 

 

 

Potemkin (Odessa) Merdivenleri

 

 

 

 

Deribasovskaya Caddesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Antika Pazarı

 

 

 

Evcil Hayvan Pazarı

 

 

paylaş:

Leave A Comment